ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ସମ୍ବାଦ

Updated on 22 May 2024

ଓଡ଼ିଆ ଅକ୍ଷର ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିର ଅନ୍ଧକାର ଦିଗ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟାନ ରଖିଲେ ବୈଷ୍ଣବ ମହାନ୍ତି

ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଭାଷାଚର୍ଚ୍ଚା

ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ କଟକଠାରେ ଜୁନ୍ ୮ ତାରିଖ ଦିନ ଆୟୋଜିତ ‘ଦ୍ବିମାସିକ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିଜର ବ୍ୟାଖ୍ୟାନ ରଖି ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ମହାନ୍ତି କହିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ଏବେ ଅନୁସୃତ ହେଉଥିବା ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅକ୍ଷର ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ଘୋର ବିଭ୍ରାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଫଳରେ ଆଜି ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ବି ଓଡ଼ିଆରେ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଦୁଇଧାଡ଼ି ଲେଖି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେ ଏହାକୁ ଓଡ଼ିଆ ଅକ୍ଷର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ଅନ୍ଧକାର ଦିଗ ଭାବରେ ଅଭିହିତ କରି ମତ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଭକ୍ତକବି ମଧୁସୂଦନ ରାଓଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରଚିତ ‘ବର୍ଣ୍ଣବୋଧ’ ହିଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଅକ୍ଷର ଶିଖାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପଦ୍ଧତି।
ଶତାବ୍ଦୀ ଭବନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଅନେକ ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କର ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା, ତଥା ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ବକ୍ତୃତା ପରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଶ୍ରୋତାମାନଙ୍କର ଏହି ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଚାନ୍ଦ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ, ସମ୍ପାଦକ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରତାପ ଧଳ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, ସାହିତ୍ୟ ଆଲୋଚନା ସମ୍ପାଦକ ସରୋଜିନୀ ମିଶ୍ର ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରିଶେଷରେ ସଙ୍ଗଠନ ସମ୍ପାଦକ ସୁନାମଣି ରାଉତ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ବିଶିଷ୍ଟ କବି ଓ ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ କୁମାର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ମହାପ୍ରୟାଣ

ବିଶିଷ୍ଟ କବି ତଥା ଅତୀତର ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ ‘ସଚିତ୍ର ବିଜୟା’, ‘ସାହିତ୍ୟ ପୃଥିବୀ’ ଓ ‘ଶିଶିର’ ଆଦି ପତ୍ରିକାର ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ କୁମାର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କର ମଇ ୨୨ ତାରିଖ ଦିନ ଭୁବନେଶ୍ଵରଠାରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୬୧ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ନିଜର ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ସେ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ତାଙ୍କର ମହାପ୍ରୟାଣର ସମ୍ବାଦ ପାଇ ଅନେକ କବି, ଲେଖକ ତଥା ପ୍ରଶଂସକ କ୍ୟାପିଟାଲ ହାସପାତାଳରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସତ୍ୟନଗର ଶ୍ମଶାନଠାରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା।
ତାଙ୍କର କବିତା ସଂକଳନ ‘ତନୁଲତାର କବିତା’ ପାଇଁ ସେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ। ‘ଦେହ ଦେଉଳ’, ‘ଚିହ୍ନା ଚିହ୍ନା ନିର୍ଜନତା’ ଓ ‘ପୁଅ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା’ ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରଚିତ ପ୍ରମୁଖ ପୁସ୍ତକଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ। ‘ଅସଫଳ କବିତା’ ଶୀର୍ଷକ ତାଙ୍କର ଏକ କବିତା ସଂକଳନ ମଧ୍ୟ ପାଠକ ମହଲରେ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। ‘ସାହିତ୍ୟ ପୃଥିବୀ’ ପତ୍ରିକାଟିକୁ ସେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଏକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପତ୍ରିକା ଭାବରେ ଗଢ଼ିତୋଳିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାର ପ୍ରକାଶନର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା କରୁଥିବା ବିବାଦୀୟ ସି-ସୋର୍ ସଂସ୍ଥା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ଏହି ପତ୍ରିକାଟିର ପ୍ରକାଶନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଶେଷ ହେଲା ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ – ଦାୟିତ୍ଵ ନେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ବାକି ପଡ଼ିଛି ସାତ ବର୍ଷର ପୁରସ୍କାର

ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ର ସଭାପତି ହୃଷୀକେଶ ମଲ୍ଲିକ ଓ ଉପସଭାପତି ସଂଗ୍ରାମ ଜେନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଇ ୨୦ ତାରିଖ ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଛି। ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଏହି ସନ୍ଦର୍ଭରେ ଏକ ଆଦେଶନାମା ଜାରି କରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ ଶାଲିନୀ ପଣ୍ଡିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦିଲୀପ ରାଉତରାଏ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଉଭୟ, ସଭାପତି ଓ ଉପସଭାପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରିବେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି ହୃଷୀକେଶ ମଲ୍ଲିକ ଓ ସଂଗ୍ରାମ ଜେନା ଯଥାକ୍ରମେ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ଓ ଉପସଭାପତି ଭାବରେ ୨୧ ମଇ ୨୦୨୧ରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଏକାଡେମୀର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମିତିର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଛଅ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମିତି ଓ ପଦାଧିକାରୀମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୧୭ରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍ ଦୀର୍ଘ ସାତ ବର୍ଷର ବାକି ପଡ଼ିଥିବା ‘ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର’ କାହାରିକୁ ଦିଆଯିବା ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିନାହିଁ।
ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ଓ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ଓ ଉପସଭାପତିଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟ ସେହି ଏକା ଦିନରେ ପୂରି ଯାଇଥିବାରୁ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସେହି ପଦଗୁଡ଼ିକର ଦାୟିତ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ରହିବେ ବୋଲି ସରକାରୀ ଆଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି।

କବି ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ସାରସ୍ୱତ ସନ୍ଧ୍ୟା

ରକ୍ଷକ ନାୟକଙ୍କୁ ସାରସ୍ବତ ସମ୍ମାନ

ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ସାରଳା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ କଟକ ସ୍ଥିତ ସାରଳା ଭବନରେ ଏକ ସାରସ୍ୱତ ସମାରୋହ ମେ ୧୦ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସମାରୋହକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସହଦେବ ସାହୁ। ସେ କହିଲେ ଯେ ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ କବିତାରେ ଆଧୁନିକତାର ପ୍ରବର୍ତ୍ତକ। ସାରଳା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଓ ସଭାପତି ଡ. ପ୍ରଭାକର ସ୍ୱାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଭାପତିତ୍ବ କରି କହିଲେ ସାମ୍ୟବାଦୀ ଚେତନାର ଆବାହକ ଥିଲେ ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟ। ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ମାଡ୍ରାସ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଇଂରାଜୀ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଏସ୍. ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ କହିଲେ ବିଶ୍ଵ ସାହିତ୍ୟ ଧାରା ସହ ସମାନ୍ତରାଳଧାରାରେ ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟ କବିତା ରଚନା କରୁଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ କଥାଶିଳ୍ପୀ ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ମହାପାତ୍ର। ବିଶିଷ୍ଟ କବି ବାସୁଦେବ ସୁନାନୀ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।
ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ରକ୍ଷକ ନାୟକଙ୍କୁ ଚଳିତବର୍ଷର ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ‘ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟ ସାରସ୍ୱତ ସମ୍ମାନ’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୨୫ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥରାଶି, ମାନପତ୍ର ରହିଥିଲା। ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟଙ୍କ ପୁତ୍ର ଶ୍ରୀହର୍ଷ ରାଉତରାୟ ପିତାଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ ପ୍ରଫେସର ନିମାଇଁ ଚରଣ ପରିଜା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଌର ବିକୃତୀକରଣ ପରେ ସରକାରୀ ବହିରୁ ଲିଭାଗଲା ୬ଟି ଓଡ଼ିଆ ଅକ୍ଷର

ଓଡ଼ିଆ ବର୍ଣ୍ଣମାଳାର ବିକୃତୀକରଣ

ଗତ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ବ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ ଉପଲକ୍ଷେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ‘ଅକ୍ଷର ଭୂମି’ରେ ଓଡ଼ିଆ ବର୍ଣ୍ଣମାଳାର ଌ ଅକ୍ଷରଟିକୁ ବିକୃତ ଭାବରେ ଲେଖା ଯାଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଅକ୍ଷର ଭୂମିରେ ଥିବା ପ୍ରସ୍ତର ଫଳକରେ ପାରମ୍ପରିକ ଧାରାରେ ଌ ଅକ୍ଷରଟି ଖୋଦିତ ନହୋଇ ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ‘ଲ’ ଅକ୍ଷରଟିକୁ ଟିକିଏ ମୋଡ଼ି ବିଚିତ୍ର ଭାବରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ସେହି ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ ଉପଲକ୍ଷେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜଣେ ଘରୋଇ ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିବା ‘ଓଡ଼ିଆ – ଜର୍ଣ୍ଣି ଅଫ୍ ଏ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍’ ନାମକ ଏକ ଦ୍ବିଭାଷୀ କଫି-ଟେବୁଲ୍ ବହିର ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା ୨୨୧ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅକ୍ଷରଭୂମିର ଏକ ଛବିରେ ସେହି ଌ ଅକ୍ଷରର ବିକୃତୀକରଣକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅକ୍ଷରଟି ପଥର ଫଳକର ଯେଉଁ ଧାଡ଼ିରେ ଅଛି ସେହି ଧାଡ଼ିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଛଅଗୋଟି ଅକ୍ଷର (ଅର୍ଥାତ୍, ଋ ୠ ଌ ଏ ଐ ଓ)କୁ ଗାଏବ କରି ଦିଆଯାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହି ପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା ସୂଚନାରେ ଉଲ୍ଲିଖିତ ଅଛି ଯେ ଏହାକୁ ଦେଖି ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବବର୍ଗ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ସମୃଦ୍ଧ ଐତିହ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇପାରିବେ। ତେବେ ଌ ଅକ୍ଷରର ବିକୃତୀକରଣ ଓ ଓଡ଼ିଆ ବର୍ଣ୍ଣମାଳାର ଛଅଟି ଅକ୍ଷରର ବିଲୋପ ସାଧନ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଭାବି ବଂଶଧରମାନଙ୍କୁ ଆମ ଭାଷାର କେଉଁ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।
୨୨୮ ପୃଷ୍ଠା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ପରିପାଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁସ୍ତକଟିର ମୂଲ୍ୟ ଟ. ୪୯୯୯ (ଚାରି ହଜାର ନଅ ଶହ ଅନେଶ୍ୱତ ଟଙ୍କା) ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡ. ଏସ୍. ବାଳକୃଷ୍ଣନ୍‌ ଏହାର ପ୍ରାକ୍କଥନ ଲେଖିଛନ୍ତି।
ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟିକ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ମହାନ୍ତି ଦୁଇ ମାସ ତଳେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ୟୁ-ଟିଉବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ଅକ୍ଷର ଭୂମିରେ ଌ ଅକ୍ଷରଟିକୁ ବିକୃତ ଭାବରେ ଲେଖା ହୋଇଥିବା ବିଷୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆଣିଥିଲେ। ତଥାପି ପଥର ଫଳକରେ ଖୋଳା ହୋଇଥିବା ସେହି ଅକ୍ଷରଟିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ।

ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ୧୧୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

ପୁରସ୍କୃତ ହେଲେ ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ମଇ ୭ତାରିଖ ଦିନ କଟକର ଶତାବ୍ଦୀ ଭବନରେ ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ୧୧୨ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ସଭାପତି ଡକ୍ଟର ଗୋବିନ୍ଦଚନ୍ଦ୍ର ଚାନ୍ଦ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଉପସଭାପତି ଜୀବନାନନ୍ଦ ଅଧିକାରୀ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମନୋଜ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶଶିକାନ୍ତ ମିଶ୍ର। ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କଟକ ସହରର ପ୍ରାଚୀନ କଳା, ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି ତଥା ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତଭାବେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ନ୍ୟାୟିକ ଅଭିଲେଖାଗାରର ନିର୍ଦେଶକ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ଦାସମହାପାତ୍ର ଏକ ପ୍ରବନ୍ଧ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ, ଯାହାର ଶୀର୍ଷକ ଥିଲା ‘ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ: ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ’।
ଏହି ଅବସରରେ ଚଳିତବର୍ଷର ‘ଜେମା-ସାମନ୍ତ ସୃଜନୀ ପୁରସ୍କାର’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ, ସାରସ୍ୱତ ସାଧକ, ସମାଲୋଚକ ଡକ୍ଟର ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ତାଙ୍କୁ ତାମ୍ର ଫଳକ, ଉପଢୌକନ ଏବଂ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଆୟୋଜିତ ସାରସ୍ୱତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୃତିତ୍ବ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। ପରିଶେଷରେ ସୁନାମଣି ରାଉତ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ‘ଭଲ ବହିର ବାସ୍ନା’

ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମଞ୍ଚାସୀନ ଅତିଥିଗଣ

ମୁକ୍ତ ଚିନ୍ତନ ମଞ୍ଚ ଓ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଭବନର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୯ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଭବନ ସଭାଗୃହରେ ‘ଭଲ ବହିର ବାସ୍ନା’ ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟିରେ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ତଥା ‘ନିତିଦିନ’ ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ସମ୍ପାଦକ ମନୋଜ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ସୁଲେଖିକା ତଥା ‘ଶତଭିଷା’ ପତ୍ରିକାର ସମ୍ପାଦିକା ଶକୁନ୍ତଳା ବଳିଆର ସିଂହ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ଅନୁବାଦକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ରାୟ। ଅଧିବେଶନଟି ସୁବିଦିତ ଜଗନ୍ନାଥ ଗବେଷକ ତଥା ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶକ ପୀତବାସ ରାଉତରାୟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା।
ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ରାୟ କହିଲେ ଯେ ପିଲା ଦିନୁଁ ଆମେ ନୂଆ ବହିର ବାସ୍ନା ସହିତ ପରିଚିତ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବହି ମରିଯିବ ବା ଉଭାନ ହୋଇଯିବ ବୋଲି କେତେକ ମହଲରେ ଯେଉଁ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ତାହା କେତେଦୂର ବାସ୍ତବ ସେ କଥା ବିଚାର କରିବାର କଥା। ପେଟ ଓ ଦେହର କ୍ଷୁଧା ମେଣ୍ଟିଯିବା ପରେ ମନ ବା ହୃଦୟର କ୍ଷୁଧା ମେଣ୍ଟାଇଥାଏ ପୁସ୍ତକଟିଏ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଶକୁନ୍ତଳା ବଳିଆର ସିଂହ ଭଲ ବହିମାନଙ୍କୁ ନେଇ ନିଜ ଜୀବନର ଅନୁଭୂତି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ବହି ପଢ଼ିବା ଭିତରେ ଅଜାଣତରେ ଆମର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥାଏ। ନିଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷୀୟ ଅଭିଭାଷଣରେ ମନୋଜ କୁମାର ମହାପାତ୍ର କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବହିର ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଜୀବନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଥାଏ। ସେ ମଧ୍ୟ କହିଲେ ଯେ ବହିଟିଏ ଭଲ ଲାଗିବା ବା ନ ଲାଗିବା ଏକ ଆପେକ୍ଷିକ ଶବ୍ଦ।
ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅଭୟ ନାୟକ, ଅସିତ ମହାନ୍ତି ଓ ଅଞ୍ଜଳି ତ୍ରିପାଠୀ ପ୍ରମୁଖ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ଅଭିମତ ରଖିଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ ମୁକ୍ତ ଚିନ୍ତନ ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ରମାକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ଦାଶ ସ୍ମାରକୀ ବକ୍ତୃତାମାଳାରେ ସାରସ୍ଵତ ଆଲୋଚନା

ବକ୍ତୃତାମାଳାରେ ମଞ୍ଚାସୀନ ଅତିଥିବୃନ୍ଦ

ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ, ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ, କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ସ୍ମୃତି ସଂସଦ ଓ ବିଶ୍ଵଭାରତୀ ପ୍ରାକ୍ତନୀ ଅନୁଷ୍ଠାନମାନଙ୍କର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୨ ତାରିଖ ଦିନ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ‘ସେଭେନ୍ ପିଲାର୍ସ ଅଫ ଉଇଜଡ଼ମ୍’ର ଆନେକ୍ସ-୧ ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲୋକରତ୍ନ କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ଦାଶ ସ୍ମାରକୀ ବକ୍ତୃତାମାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।
ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗର ସଂଯୋଜକ ଜ୍ଞାନୀ ଦେବାଶିଷ ମିଶ୍ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବା ସହ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ବିଶିଷ୍ଟ କବି ଓ ସମାଲୋଚକ ସରୋଜ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବକ୍ତୃତାମାଳାରେ ପ୍ରଫେସର ବସନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ‘ଓଡ଼ିଆ ଆତ୍ମକାହାଣୀରେ ମୋ କାହାଣୀ: ଏକ ଅନନ୍ୟ କାହାଣୀ’ ଶୀର୍ଷକ ଭିତ୍ତିପ୍ରବନ୍ଧ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ସମାଲୋଚକ ଯତୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ ଲୋକରତ୍ନଙ୍କ ଜୀବନୀ ଓ ସାରସ୍ବତ ସାଧନାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଫେସର ଗିରିଶଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଲୋକରତ୍ନଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ ତଥା କବିତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲୋକରତ୍ନ ସ୍ମାରକୀ ବକ୍ତୃତାମାଳା ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷର ସୁଲଗ୍ନା ମହାନ୍ତି, ବୈଶାଖୀ ପାତ୍ର ଏବଂ ଗବେଷକ ଶଙ୍ଖଚୂଳ ଦାସ, ଇପସିତା ସାହୁ କୁଞ୍ଜବିହାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୁଞ୍ଜବିହାରୀଙ୍କ ସମଗ୍ର କୃତି ଥିବା ଏକ ୱେବ୍‌ସାଇଟର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଗିରିଶଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଏବଂ ଦେବାଶିଷ ଦାସ। ଅଧ୍ୟାପିକା ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦାସ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପକ ଆଶିଷ ସାହୁ କୃତଜ୍ଞତା ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

‘ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର’ର ବିଷୁବ ମିଳନରେ ବିଷୁବ ପୁରସ୍କାର ପାଇଲେ ସୁଲୋଚନା ଦାସ

୭୫ତମ ବିଷୁବ ସମାରୋହ

ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଚାର ସମିତିର ବିଷୁବ ମିଳନ ଏବଂ ବିଷୁବ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ କଟକସ୍ଥିତ ‘ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର’ ପରିସରରେ ତିନିଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।
ଏହି ସାରସ୍ୱତ ସଭାରେ ବରିଷ୍ଠ କଥାକାର ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପିକା ଡକ୍ଟର ସୁଲୋଚନା ଦାସଙ୍କୁ ସମିତିର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ, ଚଳିତ ବର୍ଷର ‘ବିଷୁବ ପୁରସ୍କାର’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର, ତାମ୍ରଫଳକ ସହ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।
ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୪ ତାରିଖରେ ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ମନୋଜ୍ଞ ସାହିତ୍ୟ ସଭାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ କଥାକାର ଶାନ୍ତନୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମରାଠି ଲେଖକ ବିଶ୍ୱାସ ପାଟିଲ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଗତ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ‘ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଚାର ସମିତି’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ। ‘ଝଙ୍କାର’ର ସମ୍ପାଦକ ସରୋଜ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ସମ୍ପାଦକୀୟ ବିବରଣୀ ପାଠ କରିଥିଲେ। ବିଷୁବ ପୁରସ୍କାର ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରବନ୍ଧ ଓ ସମାଲୋଚନା ନିମନ୍ତେ ଡକ୍ଟର ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ, କବିତା ନିମନ୍ତେ ଶ୍ରୀହରି ଧଳ, ଗଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ସିତେଶ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷର ‘ଝଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ତିନିଜଣ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ସହ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ସେହିଭଳି ଅନୁବାଦ ପାଇଁ ଜନ୍ମେଜୟ ବାବୁଙ୍କୁ ‘ଝଙ୍କାର ଅନୁବାଦ ଭାରତୀ’ ପୁରସ୍କାରର ମାନପତ୍ର ସହ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।
ଏହି ତିନିଦିନିଆ ବିଷୁବ ମିଳନ ଉତ୍ସବ ୧୨ତାରିଖ ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ହରପ୍ରସାଦ ଦାସ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ବଙ୍ଗଳା କବି ସୁବୋଧ ସରକାର। ୧୩ ତାରିଖ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ସମ୍ପାନରେ ‘ଗଦ୍ୟ ସ୍ଥାପତ୍ୟ: ପ୍ରବନ୍ଧ ବିଚିତ୍ରା’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାରେ ପ୍ରଫେସର ଆଦିକନ୍ଦ ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ ଦାଶ, ଡକ୍ଟର ଦିଲୀପ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଆଲୋଚକ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ଵିତୀୟ ସମ୍ପାନରେ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ ପ୍ରଫେସର ସଂଘମିତ୍ରା ମିଶ୍ର, ଆଲୋଚକ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରଫେସର ସନ୍ତୋଷ ତ୍ରିପାଠୀ, ଡକ୍ଟର ଚିତ୍ତ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ଡକ୍ଟର ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦାଶ।

ବଙ୍ଗାଳୀ ନନ୍ଦ ପାଇବେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଅନୁବାଦ ପୁରସ୍କାର

ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାର ଅନୁବାଦକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷିତ

କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ ତାରିଖ ଦିନ ଇଂରାଜୀ ଓ ୨୩ଟି ଭାରତୀୟ ଭାଷାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅନୁବାଦ କୃତି ପାଇଁ ପୁରସ୍କାରମାନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦକ ବଙ୍ଗାଳୀ ନନ୍ଦଙ୍କର ‘ନେଲ୍ଲୁରୀ କେଶବସ୍ବାମୀ ଉତ୍ତମା କଥୁଲୁ’ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ନେଲ୍ଲୁରୀ କେଶବସ୍ବାମୀଙ୍କର ଏହି ଶୀର୍ଷକ ଏକ ତେଲଗୁ ଗଳ୍ପ ସଂକଳନକୁ ସେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି।
ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗର ଏହି ପୁରସ୍କାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପାଇଁ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ବିଚାରକ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିଲେ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ସାମଲ, ବିପିନ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର ତଥା ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯେଉଁ ଅନ୍ୟ ଅନୁବାଦକଙ୍କ କୃତିଗୁଡ଼ିକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ସେମାନେ ହେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର, କ୍ଷୀରୋଦ ପରିଡ଼ା, କନକମଞ୍ଜରୀ ସାହୁ, ଇନ୍ଦୁଲତା ମହାନ୍ତି, ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ରାୟ, ବିଜୟ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଓ ଧରଣୀଧର ନାଥ। ପୁରସ୍କାରଟି ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଅନୁବାଦକ ବଙ୍ଗାଳୀ ନନ୍ଦ ଏଯାବତ୍ ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରୁ ୧୪ଟି ପୁସ୍ତକ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଅନୁବାଦ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ତଥା ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଶିକ୍ଷକତାରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଆଲୋଚନା ସଭା

ସାହିତ୍ୟ ଗବେଷଣାର ନୂତନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା

ଭୁବନେଶ୍ବରଠାରେ ଥିବା ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ଅଧ୍ୟୟନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ ତାରିଖ ଦିନ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ‘ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଗବେଷଣାର ନୂତନ ଦିଗ’ ବିଷୟରେଏକ ଆଲୋଚନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସମାରୋହରେ ସ୍ବାଗତ ଅଭିଭାଷଣ ଦେଇ ଉତ୍କର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ବସନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭାଷା ଭାବରେ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରଦାନର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ସେ କହିଲେ ଯେ ଆମ ସାହିତ୍ୟ ଗବେଷଣାର ନୂତନ ଦିଗ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବାରେ ଡିଜିଟାଲ ମାନବ ବିଦ୍ୟାର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଉତ୍କଳ ସଂସ୍କୂତି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ କହିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଆ କେବେ ହେଁ ଶ୍ରେଣୀକକ୍ଷର ଭାଷା ନଥିଲା। ସେ ଅଭିମନ୍ୟୁ ସାମନ୍ତସିଂହାରଙ୍କ ‘ବିଦଗ୍ଧ ଚିନ୍ତାମଣି’ର ଗୋଟିଏ ଧାଡ଼ି: “ଦିବ୍ୟ ଅଦିବ୍ୟ ଭାଷାରେ ପଦ ହେବ ସିଦ୍ଧି” ଉଦ୍ଧୃତ କରି କହିଲେ ଆମ ଭାଷାର ଦିବ୍ୟତ୍ବର ତୁଳନା ନାହିଁ। ସେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମ ସାହିତ୍ୟର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ କେହି ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ବିଶିଷ୍ଟ ଭାଷାବିତ୍ ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଉତ୍କର୍ଷ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ଭାବନା ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଲେ ଯେ ଯଦି ଲେଖା ଓ ଲେଖକ ନଥା’ନ୍ତେ ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇନଥା’ନ୍ତେ।
ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ତଥା ଭାରତୀୟ ଭାଷା ସଂସ୍ଥାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶୈଳେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରମୁଖଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥିବା ଶୁଭେଚ୍ଛାବାର୍ତ୍ତା ପଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ସଭାର ଶେଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜ୍ୟ ସଂଗୀତ ‘ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ’ ଗାନ କରାଯିବାରୁ ଦର୍ଶକମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରେ ବସିଥିବା ନଟବର ଶତପଥୀ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ସଭାର ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ଗାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ଥିଲା ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସଂଗୀତଟିର ପରିବେଷଣ ମଝିରୁ ହିଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ‘ସାହିତ୍ୟୋତ୍ସବ’କୁ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ଓଡ଼ିଆ ଲେଖକଙ୍କ ତାଲିକାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ମନୋନୟନକୁ ନେଇ ହରପ୍ରସାଦ ଦାସଙ୍କ ଆପତ୍ତି

ବିଶ୍ବର ସର୍ବବୃହତ୍ ସାହିତ୍ୟ ଉତ୍ସବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା, କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ବାରା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ରୁ ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ‘ସାହିତ୍ୟୋତ୍ସବ’ରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କ ତାଲିକାକୁ ନେଇ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଆ କବି ହରପ୍ରସାଦ ଦାସ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସାହିତ୍ୟୋତ୍ସବର ଗୋଟିଏ ଅଧିବେଶନରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ନିଜର ଅନିଚ୍ଛୁକତା ଜଣାଇ ସେ ଏକାଡେମୀର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏକ ଇ-ମେଲ୍ ପଠାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖ ଦିନ ନିଜର ଏକ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଶ୍ରୀ ଦାସ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ମନୋନୀତ ଏହି ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେଜଣଙ୍କୁ ଅବା ସାହିତ୍ୟିକ ଭାବରେ ଲୋକେ ଜାଣନ୍ତି? ଏହି ସନ୍ଦର୍ଭରେ ସେ ଯେଉଁ ତାଲିକା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ସେଥିମଧ୍ୟରେ କେତେଜଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଆଦ୍ୟାଶା ଦାସ, ସୁଶୀଳ ସ୍ବାଇଁ, ପବିତ୍ର ମୋହନ କର, ଦେବ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ, ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ରୀତା ନାୟକ, ମୋନାଲିସା ଜେନା, ପ୍ରୀତିଧାରା ସାମଲ, ସୁଜିତ ପଣ୍ଡା, ହିରଣ୍ମୟୀ ମିଶ୍ର, ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ପଣ୍ଡା, ଆଶିଷ ଗଡ଼ନାୟକ, ଶୁଭଶ୍ରୀ ଲେଙ୍କା ଓ କୃଷ୍ଣ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ। ଏହି ସାହିତ୍ୟୋତ୍ସବରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କର ଯଥାର୍ଥ ଉପସ୍ଥିତି ସମ୍ଭବ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ବିସଙ୍ଗତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିନିଧି ଚୟନ ପାଇଁ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଭାବରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ଯଦି ଓଡ଼ିଆ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀର ଆବାହକଙ୍କର ଅଗୋଚରରେ କରାଯାଇଥାଏ ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
ଯାହା ଜଣାଯାଏ, ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଭୁବନେଶ୍ବରର କଳିଙ୍ଗ ଅଶୋକ ହୋଟେଲରେ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ କେ. ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଓଡ଼ିଆ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀର ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ସାହିତ୍ୟୋତ୍ସବ କିମ୍ବା ସେଥିପାଇଁ ମନୋନୀତ ହେବାକୁ ଥିବା ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ତାଲିକା ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ‘ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା’କୁ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଓଡ଼ିଆ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀର ଆବାହକ ଡ. ଗୌରହରି ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି କିଛି ନବାଗତମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକୁ ସବୁବେଳେ ଡକାଯାଇଥାଏ, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ସେମାନଙ୍କୁ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇବା। ଏଥର ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ନୂଆ ପ୍ରତିଭାଧରମାନଙ୍କର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ କିଛି ନା କିଛି ଅବଦାନ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏ ବର୍ଷ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଏ ଯାବତ୍ ସର୍ବାଧିକ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର ସାହିତ୍ୟିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ରାଜା ରାମମୋହନ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୁସ୍ତକ କିଣାରେ କଚ୍ଛପ ଗତି

ଆଠ ବର୍ଷ ହେଲା ପୁସ୍ତକ କ୍ରୟ ହୋଇନାହିଁ

ଓଡ଼ିଆ ଲେଖକ ଓ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ତଥା ଲାଇବ୍ରେରୀମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ପୁସ୍ତକ ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଥିବା ‘ରାଜା ରାମମୋହନ ରାୟ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍’ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ପୁସ୍ତକ କ୍ରୟ କରିବାରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ ଏଯାବତ୍ କେବଳ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ପୁସ୍ତକ କ୍ରୟ କରାଯାଇପାରିଛି । ୨୦୧୬-୧୭ ଓ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷ ଦ୍ବୟ ପାଇଁ ପୁସ୍ତକ ଚୟନ ହେବାପରେ ଲେଖକ ଓ ପ୍ରକାଶକମାନଙ୍କଠାରୁ ପୁସ୍ତକ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିନାହିଁ। ଫଳରେ ସଂଗୃହୀତ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଲାଇବ୍ରେରୀଗୁଡ଼ିକୁ ପଠାନଯାଇ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ପଡ଼ିରହିଛି। ସ୍ଥାନାଭାବ କାରଣରୁ ଏହି ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁ କେଳୁଚରଣ ଓଡ଼ିଶୀ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରର ପରିସରରେ ରଖାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ସଂଗୃହୀତ ହୋଇଥିବା ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହିଭଳି ଗଚ୍ଛିତ ରହିବା ଫଳରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଲେଖକ ଓ ପ୍ରକାଶକମାନଙ୍କଠାରୁ ପୁସ୍ତକ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁନାହିଁ, ଯଦିଓ ୨୦୨୨-୨୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁସ୍ତକ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇ ଏଥିପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯାଇସାରିଛି।
ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପୁସ୍ତକ କ୍ରୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମ୍ୟାଚିଂ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଦେଇଥାଆନ୍ତି। ଯାହା ଜଣାଯାଇଛି, ଓଡ଼ିଶାର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲେଖକ ଓ ପୁକାଶକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପୁସ୍ତକ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନ ବାହାରିବା ପରେ କାମଚଳା ଭାବରେ ବହିଗୁଡ଼ିକର ଖୁବ କମ, ଏପରିକି ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ବା ଦଶଟି କପି ଛପାଇ ତାହାର ନମୁନା ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଥାଆନ୍ତି, ଯଦିଓ ଏଭଳି ଅନୈତିକ ପନ୍ଥାକୁ ସରକାରୀ ନୀତିରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ପାଞ୍ଚ ବା ଛଅ ବର୍ଷ ପରେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ପୁସ୍ତକ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇ ତାହାର ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇବା ବେଳକୁ ସେହି ବହିର ମୁଦ୍ରଣ ଓ କାଗଜର ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନେକ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ। ଏଣୁ ସେତେବେଳକୁ ଅନେକ ଲେଖକ ଓ ପ୍ରକାଶକ ପୂର୍ବସୂଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ବହିଟିକୁ ଛପାଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ଥାଆନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଘୋଷିତ ପୁସ୍ତକ କ୍ରୟ ତାଲିକାର ପ୍ରାୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସଂଖ୍ୟକ ପୁସ୍ତକ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସଂଗୃହୀତ ହୋଇ ପାରୁନଥିବାର ଜଣାଯାଏ।

ସାହିତ୍ୟ ଓ ରାଜନୀତି ଅଙ୍ଗାଙ୍ଗୀ ଭାବରେ ଜଡ଼ିତ: ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ

‘ଆମ ଅସ୍ମିତା ଓ ଆମ ସାହିତ୍ୟ’ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା

ପ୍ରଥିତଯଶା ସାହିତ୍ୟିକ ପ୍ରଫେସର ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ସାମଲଙ୍କ ୮୬ତମ ଜନ୍ମଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଧାରା ଶ୍ରୀରାଧା ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ‘ଆମ ଅସ୍ମିତା ଓ ଆମ ସାହିତ୍ୟ’ ବିଷୟରେ ଏକ ସାରସ୍ବତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୭ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ବରର ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ସଭାକକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।
ଏହି ଅବସରରେ ନିଜର ଵକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ‘ସମ୍ବାଦ’ର ପ୍ରାକ୍ତନ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ଖଣ୍ଡପଡ଼ାର ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ସାହିତ୍ୟିକ ନିଜେ ରାଜନୀତିର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବରେ ରହିଥିବା କଥା ଦାବି କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ପକ୍ଷେ ସାହିତ୍ୟ ଓ ରାଜନୀତି ଅଙ୍ଗାଙ୍ଗୀ ଭାବରେ ଜଡ଼ିତ। ସେ ମଧ୍ୟ କହିଲେ ଯେ ଆମର ଅସ୍ମିତାକୁ ଉଜାଗର କରି ରଖିବାରେ ସାହିତ୍ୟର ଏକ ଗୁରୁଦାୟିତ୍ବ ଅଛି। ଯେଉଁମାନେ ଓଡ଼ିଶାରେ ରହି ଅସ୍ମିତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଆନ୍ତେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇନାହୁଁ। ସବୁ ଯୋଗ୍ୟ ଲୋକ ଆମର ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯିବା ହେତୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଓ ଅଧାଯୋଗ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଆମ ଏଠାକାର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲିଛି। ଫଳରେ ଅସ୍ମିତା ଢାଙ୍କି ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସେ କହିଲେ ଯେ ବେଳେବେଳେ ସେ ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଈର୍ଷା କରନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଏତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି! ସେମାନେ ତା’ଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତରେ ଏତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଯେ ତା’ଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ଥର ନିର୍ବାଚିତ କରି ପଚିଶ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶାସନ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଭଲ ପାଇବାର ପ୍ରତିଦାନ ବା “ରିଟର୍ଣ ଗିଫ୍ଟ” ସ୍ବରୂପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହୋଦୟ ଅନ୍ତତଃ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ଭାଷାଟିକୁ ଭଲ ପାଇ ପାରିଲେ କି? ଜଣେ ଚାହିଁଲେ, ଏହି ଦୀର୍ଘ କେତେ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ବର ଯେ କୌଣସି ଭାଷା ଶିଖିପାରିବ। କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେଥିପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେଲେ ନାହଁ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ସାହିତ୍ୟିକ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ସାମଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ସମ୍ମାନ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।
ବର୍ଷୀୟାନ ଭାଷାବିତ୍ ଡ. ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଲେ ଯେ ଜାତିର ଅସ୍ମିତାକୁ ବିଶ୍ବର ଅସ୍ମିତା ସହିତ ମିଶାଇବା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ବିଶେଷତା। ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ୍ ଆଇ.ଜି ବଟକୃଷ୍ଣ ତ୍ରିପାଠୀ କ‌ହିଲେ ଯେ ଆମର ଯାହା ଅଛି ଏବଂ ଯାହା ଥିଲା ତାହାକୁ ନେଇ ଗର୍ବ କରିବା ହିଁ ହେଉଛି ଅସ୍ମିତା। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ସ୍ବାମୀ ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଭିମତ ରଖି କହିଲେ ଯେ ‘ଅହଂ ଓଡ଼ିଆ ଅସ୍ମି’, ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଭିତରେ ଏହି ଭାବ ଜାଗ୍ରତ କରିପାରିଲେ ଏକ ସାର୍ଥକ ଅସ୍ମିତାର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବା। ନିଜ ଜନ୍ମଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ପାଇଥିବା ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନାର ଉତ୍ତର ଦେଇ ପ୍ରଫେସର ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ସାମଲ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଜର ଆଭାର ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ସେ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ଅସ୍ମିତାର ଜଣେ ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ।
ଏହି ସଭାରେ ବିଜୟ କୁମାର ଶତପଥୀ, ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ ଓ ସୁରେଶ ଛୋଟରାୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସଭାର ଆରମ୍ଭରେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ମଙ୍ଗଳା ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସହଦେବ ଜୟସିଂହ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି ଆର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟିର ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡ଼. ଶକୁନ୍ତଳା ବଳିୟାର ସିଂହ, ଶିଶିର ନାୟକ, ବ୍ରଜବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଛୋଟରାୟ, ପ୍ରବୀର ପଟ୍ଟନାୟକ, ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ ପ୍ରମୁଖ ମଧ୍ୟ‌ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ଧାରା ଶ୍ରୀରାଧା ଟ୍ରଷ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅମରେନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଡ. ଅଭୟ ନାୟକ ହେଲେ ‘ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ, ଓଡ଼ିଶା’ର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ପୁନର୍ଗଠିତ ହେଲା ପରିଷଦର ଓଡ଼ିଶା ଶାଖା

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସତ୍ୟନଗରସ୍ଥିତ ପୂର୍ତ୍ତ ଡାକବଙ୍ଗଳା ସଭାକକ୍ଷରେ ‘ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ, ଓଡ଼ିଶା’ର ସାଧାରଣ ସଭା ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଭାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ରଘୁନାଥ ପଣ୍ଡା। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟର କେମିତି ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା। ଶିକ୍ଷାୟତନ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଚର୍ଚ୍ଚା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଆରୋପ କରାଯାଇଥିଲା।
ଏହାପରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଫେସର ବସନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନାରେ ଏକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଡ. ଅଭୟ କୁମାର ନାୟକ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରୂପେନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଡ. ଅଭୟ ନାୟକ ଅଧୁନା ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷା ଓ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନର କୁଳସଚିବ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ସ୍ମରପ୍ରିୟା ମିଶ୍ର ଏବଂ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମର୍ଦରାଜ କଲେଜର ପ୍ରାକ୍ତନ ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରୂପେ, ଡକ୍ଟର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ, ନାରାୟଣ ନାୟକ ସଂଗଠନ ସମ୍ପାଦକ ଏବଂ ଅଜିତ କୁମାର ଦାଶ, ରାମକୃଷ୍ଣ ତ୍ରିପାଠୀ, ପ୍ରତିଭା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀଙ୍କୁ ସମ୍ପାଦକ ରୂପେ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ବାର ଜଣଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟରୂପେ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇଥିଲା।
ନୂତନ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ ଅବସରରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଅଭୟ ନାୟକ କହିଲେ ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ଓଡ଼ିଶାର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପଞ୍ଚସଖା ସାହିତ୍ୟକୁ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ କେମିତି ଅଗ୍ରଭାଗରେ ରହିପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଯତ୍ନ କରାଯିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ସାହିତ୍ୟ ସଂଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଷଦର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ। ନୂତନ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଡକ୍ଟର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସଂଗଠନ ସମ୍ପାଦକ ନାରାୟଣ ନାୟକ ସଂଗଠନ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ଚିନ୍ମୟ ବୋଡେ଼ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

କଲିକତାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ ପାଳନ କଲେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ

ଭଵ୍ୟ ସାରସ୍ବତ ସମାରୋହ

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଫେବୃଆରୀ ୨୧ ତାରିଖ ଦିନ ରାମନଗର କଲେଜ ସହ ବାଲିସାହି, ପୂର୍ବ ମେଦିନୀପୁର, ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗର ଶ୍ରେୟସି ସାହିତ୍ୟ ପରିବାରର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଲୋଚନା ସଭା, ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଓ ବହୁଭାଷୀ ଅନଲାଇନ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଆସରରେ ଓଡ଼ିଆ, ବଙ୍ଗଳା, ହିନ୍ଦୀ, ସମ୍ବଲପୁରୀ, ଗୁଜରାଟୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଲିଖିତ ସ୍ବରଚିତ କବିତାମାନ ପାଠ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକାରୁ ଅନଲାଇନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ତନ୍ଦ୍ରା ମିଶ୍ର ନିଜ ଜୀବନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା , ସାହିତ୍ୟ ଓ ମାଟି ସହ ତାଙ୍କର ସଂପର୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ। ଏହି ଆସରରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଶୋଭାବର୍ଦ୍ଧନ କରିଥିଲେ ବର୍ଷୀୟାନ ଲେଖକ ଓ କବି ସୁକୁମାର ଦାସ , ଲେଖକ ପ୍ରକାଶକ ତଥା ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ସଦସ୍ୟ କାଳୀପଦ ପଣ୍ଡା, ଦେବଯାନୀ ରାୟ , ଯୋଗଗୁରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼ ଏଵଂ ଫିରୋଜ କୁମାର ପଟେଲ। ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ବିଶିଷ୍ଟ ହିନ୍ଦୀ କବି ଗୋବିନ୍ଦ ପାଲ୍, ଗୁଜରାଟରୁ ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ ନାଗ, ମନ୍ମଥ ନାଥ ଦାସ , ମନୋଜା ଦାସ ମହାପାତ୍ର , ଅରବିନ୍ଦ ମାଇତୀ ପ୍ରମୁଖ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଏହି ଦିବସରେ ଭାଷା ଲାଗି ବାଂଲା ଦେଶରେ ସଂଘଟିତ ରକ୍ତପାତ ଓ ସଂଗ୍ରାମ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସଂସ୍କୃତ କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ ଡ. ଗଗନ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେ, ଡ. ନର ନାରାୟଣ ଦାଶ , ଇଂରାଜୀ କବିତା ପାଠ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋହିତ କରିଥିଲେ ନାଗାଲାଣ୍ଡରୁ ଡ଼ ପ୍ରିୟରଂଜନ ଦାସ ଏବଂ ପୁରୀରୁ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ଶ୍ରେୟା ଶେଫାଳି।
ଏହି ବହୁଭାଷୀ କବିତା ଆସର ମହାକୁମ୍ଭରେ ଭାଷା ଭିତ୍ତିକ ଆଦାନପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଦେଶଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୁସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କଥାକାର ଓ ଆଲୋଚକମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏଇ ଭବ୍ୟ ସଭାରେ ପଦ୍ମଲୋଚୋନ୍ କରଙ୍କ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ ଲିଖିତ ଉପନ୍ୟାସ ଏଵଂ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କ ଲିଖିତ କବିତା ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। ସୁଭାଷ – କାନାଇଙ୍କ ଯୋଡ଼ିଙ୍କ ସୁମଧୁର ଗୀତ ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମାପ୍ତି ଘଟିଥିଲା ।

17 thoughts on “ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ସମ୍ବାଦ

  1. ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ଓ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛି

  2. ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରୟାସ , ବହୁତ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ।

  3. ସାହିତ୍ୟ ସମାଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ସାହିତ୍ୟ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ମିଳି ପାରୁଛି।

  4. ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରଗତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ।ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରତିଟି ଖବର ଏଥିରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ।

  5. ଖୁବ ଉପାଦେୟ, ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରଣାମ |

  6. ବନ୍ଧୁଘର ସାହିତ୍ୟ ପିଣ୍ଡାର ଖବରଟି ଦେଖି ଖୁସି ହେଲି ବନ୍ଧୁ!💐

  7. ‘ସାହିତ୍ୟଚର୍ଚ୍ଚା’ ପରି ନିରୋଳା ସାହିତ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତି ସମ୍ପ୍ରତି ବିରଳ! ନୂଆ ପରିକଳ୍ପନା ସହ ସାହିତ୍ୟର ଦୈନନ୍ଦିନୀକୁ ସାଉଁଟି ଆଣି ପାଠକଙ୍କ ପାଖରେ ରଖିବା କମ କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ।
    ଏଥି ନିମନ୍ତେ ସଂପାଦକ ମହୋଦୟଙ୍କୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଉଛି।

  8. ମୋତେ ଏହି ପୃଷ୍ଠାଟି ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଲା । ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ସବୁ ଖବର ଏଥିରେ ଗଚ୍ଛିତ । ଧନ୍ୟବାଦ ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା।

  9. ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ(ଗାଳ୍ପିକା,କବି,ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ଓ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟିକ) says:

    ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା,ସାହିତ୍ୟ ବିଦେଶ ର ମାଟିରେ ବି ଓଡ଼ିଆ ର ସଂସ୍କାର ସଂସ୍କୃତିକୁ ଜୀବିତ କରିରଖିଛି। ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜୟ ହୋଇଛି ।ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହୁ।

  10. ସାହିତ୍ୟ ଓ ସାହିତ୍ୟିକ ଉଭୟଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ଏହା ଦ୍ବିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ।

  11. ସୁଦୂର ପ୍ରାନ୍ତରେ ରହି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଖବର ଜାଣିପାରୁଛୁ। ଅନେକ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ହୋଇପାରୁଛୁ।
    ‘ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା’ର ସମସ୍ତ ବାର୍ତ୍ତାବାହକ ମାନଙ୍କୁ ଅଶେଷ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ।

  12. ପ୍ରଥମ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀର ନିରପେକ୍ଷ ଖବର ପରିବେଷଣ ନିମନ୍ତେ ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିବାରକୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଉଛି। ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାଷଣ ହିଁ ଆମ ଭାଷା ଅବକ୍ଷୟର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ, ଏଥି ପ୍ରତି ସାଧାରଣ ସ୍ତରରେ ଚେତନା ଜାଗୃତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପତ୍ରିକାଟି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନେଉ ଏ ଆଶା ପୋଷଣ କରୁଛି ।

  13. ଖୁବ୍ ଉପାଦେୟ ତଥ୍ଯ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ସାର୍— ଧନ୍ୟବାଦ🙏

  14. ବେଶ୍ ଉପାଦେୟ ଆଲେଖ୍ୟ ସବୁ, ଅଶେଷ ଅଭିନନ୍ଦନ

  15. ଓଡିଆରେ ଏପରି ନିରୋଳା ସାହିତ୍ୟ ସମାଚାର ପତ୍ରିକାଖଣ୍ଡେ ଦରକାରଥିଲା ତାହା ପୂରଣ କରିଛି “ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା”
    ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *